Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

W przeszłości polskie Ministerstwo Cyfryzacji również interweniowało w sprawie polityki Facebooka dotyczącej moderacji treści zamieszczanych na portalu. Wówczas chodziło między innymi o blokowanie profilu Marszu Niepodległości i Konfederacji. źródło: https://pixabay.com/pl/1553789/geralt/CC0 - domena publiczna
W przeszłości polskie Ministerstwo Cyfryzacji również interweniowało w sprawie polityki Facebooka dotyczącej moderacji treści zamieszczanych na portalu. Wówczas chodziło między innymi o blokowanie profilu Marszu Niepodległości i Konfederacji. źródło: https://pixabay.com/pl/1553789/geralt/CC0 - domena publiczna
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało spółce Meta, właścicielowi Facebooka, pismo z żądaniem wyjaśnień w sprawie blokowania treści udostępnianych na tej platformie przez Muzeum Auschwitz.
W piątek 12 kwietnia Muzeum umieściło na Facebooku 21 postów z informacjami i zdjęciami o charakterze edukacyjnym. Część z nich upamiętniała również ofiary niemieckich zbrodni w Polsce.

Facebook zablokował posty i oznaczył je jako naruszające standardy społeczności.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski powiedział, że sprawa musi zostać dogłębnie wyjaśniona przez Metę.

- Jakie były tego szczegółowe przyczyny i gdzie zawiódł algorytm, dlaczego nie było nadzoru człowieka? Pytamy również, ile osób w tej chwili pracuje nad moderacją polskich treści i w jaki sposób to się odbywa? Pytamy również o procedurę ponownej weryfikacji treści na portalu - wyjaśnił sekretarz stanu w resorcie cyfryzacji.

Dariusz Standerski dodał, że problem z automatyczną moderacją treści jest systemowy i dotyczy również innych mediów społecznościowych.

- Takie skandaliczne zjawiska jak ukrywanie informacji zamieszczanych na temat II wojny światowej i ofiar holocaustu nie może mieć miejsca. Sprawę należy rozwiązywać nie tylko w tym przypadku, ale należy to robić systemowo. Dokładnie jak zapowiadaliśmy kilka miesięcy temu, jeżeli w przestrzeni publicznej będą pojawiały się takie incydenty, to będziemy na bieżąco reagować - mówił wiceminister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy, że problem zostanie rozwiązany po pełnym wdrożeniu do polskiego porządku prawnego unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA).

Rozporządzenie, nazywane potocznie europejską „konstytucją internetu” nakłada na duże platformy społecznościowe obowiązek wprowadzenia jasnych zasad moderacji treści i możliwość odwołania od ich decyzji dla użytkowników.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dziś o zakończeniu konsultacji społecznych w sprawie projektu ustawy, która dostosowuje polskie przepisy do aktu o usługach cyfrowych (DSA). Gotowy projekt do Sejmu ma trafić pod koniec czerwca.

W przeszłości polskie Ministerstwo Cyfryzacji również interweniowało w sprawie polityki Facebooka dotyczącej moderacji treści zamieszczanych na portalu. Wówczas chodziło między innymi o blokowanie profilu Marszu Niepodległości i Konfederacji.

Od lat zasady moderacji treści na portalach Mety budzą kontrowersje. W ubiegłym miesiącu Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał właścicielowi Facebooka i Instagrama przywrócić wszystkie usunięte posty Społecznej Inicjatywy Narkopolityki - polskiej organizacji non profit. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i jest nieprawomocny.

Była to pierwsza tego typu sprawa w Polsce dotycząca nieuzasadnionego usuwania treści z mediów społecznościowych przez ich właścicieli.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty