Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
"Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito" to nowa wystawa czasowa w Morskim Centrum Nauki. Tarshito rozpoczął swoją podróż artystyczną podróżą do Indii w 1979 roku, gdzie spotkał swojego duchowego przewodnika Osho, który ochrzcił go mianem "Tarshito", co oznacza "poszukiwacz wewnętrznej wiedzy".

Od tego momentu podróże po całym świecie są dla niego wzbogaceniem repertuaru artystycznego, a także pomocą w nawiązywaniu szczególnych więzi z rodzimymi rzemieślnikami. Postrzega siebie jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania, obejmowania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.

Dzieła Tarshito obejmują tkanie dywanów, haft, modelowanie terakoty, malarstwo miniaturowe i gigantyczne rzeźby wazowe. Wystawę można oglądać w Morskim Centrum Nauki
Z włoskim artystą, Tarshito N. Strippoli rozmawiała Katarzyna Wolnik-Sayna.


.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Już w czwartek (25 kwietnia) odbędzie się wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito N. Strippoli pt. "Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito".

W Morskim Centrum Nauki łódź jest symbolem połączenia światów ziemskich, wymiarów wodnych i niebieskich, granic między krajami i miastami. Siebie postrzega jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.

Właśnie trwają intensywne przygotowania do wernisażu, na miejscu jest Katarzyna Wolnik-Sayna i jej goście. Wystawę będzie można zwiedzać już od 26 kwietnia
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Else Mögelin, Pasterze, 1930, Muzeum Narodowe w Szczecinie, spuścizna po Friedrichu Bernhardcie. Materiały promocyjne organizatora
Else Mögelin, Pasterze, 1930, Muzeum Narodowe w Szczecinie, spuścizna po Friedrichu Bernhardcie. Materiały promocyjne organizatora
Else Mögelin należała do jednych z najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Jako absolwentka słynnego Bauhausu przyniosła na Pomorze innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. Zajmowała się malarstwem , grafiką i tkactwem.
Jej prace od czwartku (11 kwietnia) można oglądać w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3.
Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę. Twórczość Mögelin ukazana została w kontekście prac europejskich artystów, m.in. Friedricha Bernhardta, Theodora Boglera, Egona Engeliena, Ottona Lindiga, Kurta Schwerdtfegera, Lotte Usadel, Wilhelma Wagenfelda i Vincenta Webera.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Krajobraz morski, piękne pejzaże pełne błękitów, spienione fale, statki i łodzie wyłaniające się z tafli chłodnej wody, dzikie wybrzeża to od zawsze fascynowało Agnieszkę Mikołajczyk. Morskie opowieści „całkowicie skradły jej serce” i Pani Agnieszka malarsko dzieli się tą miłością .
Wystawę pt. „Spectrum na morze" można od czwartku oglądać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie.

Wystawę „Spectrum na morze” Agnieszki Mikołajczyk z AbstractArt Painting można bezpłatnie zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Morskiego Centrum Nauki.

TK Spektrum na morze wystawa w MCN
"Szczecin to TEŻ! moje miasto". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Szczecin to TEŻ! moje miasto". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Szczecin to TEŻ! moje miasto" - pod takim tytułem w czwartek w ProMediach została otwarta wystawa fotografii Krzysztofa Dolinny.
To portrety mieszkańców Szczecina z Zespołem Downa. W ten sposób bohaterowie zdjęć głośno mówią: Szczecin to też! nasze miasto. Miasto, w którym żyjemy, w którym się rozwijamy, z którego uroków i instytucji korzystamy w takim samym stopniu jak pozostali mieszkańcy. Jest to miasto, które uwielbiamy i w którym chcemy żyć.

Wernisaż uświetniły występy artystyczne podopiecznych Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" działającego przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci .
Małgrzata Frymus rozmawia z autorem fotografii Krzysztofem Dolinną.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Materiały organizatora
Materiały organizatora
23 lutego, w przededniu drugiej rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, została otwarta wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny". W Gminnym Ośrodku Kultury w Przecławiu prezentowane są rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z okresu II wojny światowej oraz współczesne prace dzieci ukraińskich, świadków i ofiar wojny toczącej się obecnie w Ukrainie.
Ta przejmująca ekspozycja jest efektem wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych w Polsce oraz ukraińskiej inicjatywy "Mom, I see war".
Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz z reprodukcjami dziecięcych rysunków. Będzie ją można obejrzeć przez najbliższy miesiąc.
Ekspozycję otwierał dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne
"Nic piękniejszego nad niebo" - to wystawa dzieł astronomicznych z XVI-XVIII wieku w zbiorach Książnicy Pomorskiej. Można ją oglądać do 24 lutego w Sali pod Piramidą.

Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika oraz 550. rocznicę jego urodzin. Owa rocznica stała się okazją do zaprezentowania najważniejszego i najsłynniejszego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich), w którym uczony dowiódł heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burząc dotychczasowe wyobrażenia o Wszechświecie.
Prezentowane na wystawie książki postrzegać można nie tylko jako źródło wiedzy o przełomowych odkryciach astronomicznych i ich upowszechnianiu. Stanowią także przykład kunsztu drukarskiego i dbałości wydawcy o walory estetyczne.

Książnicę Pomorską odwiedziła Małgorzata Frymus
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
1234567