Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych pierwszych, spośród których większość to budynki mieszkalne pozostające we władaniu wspólnot mieszkaniowych, osób prywatnych, rzadziej spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji i spółek.

Od kilku lat – na równych zasadach np. z kościołami i związkami wyznaniowymi – mają prawo ubiegania się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla ratowania zabytkowej substancji oraz poprawy standardu życia w wiekowych nieruchomościach.

Gminy również zostały zobowiązane do wspierania finansowego w ratowaniu wszystkich wiekowych domów i kamienic, a zatem ujętych także w gminnej ewidencji zabytków. O dotacje na ten cel mogą się ubiegać ci wszyscy, którzy dysponują tytułem prawnym do tychże budynków.
Na równych prawach: osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niezależne od sektora finansów publicznych, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i kościoły.

Czy Szczecin dba o zabytki? Czy zachowujemy dorobek poprzednich mieszkańców?

W rozmowie wzięli udział:
Ewa Stanecka – prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów
Zabytków
Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie
Wojciech Kokowski - architekt, opiekun remontu kościoła Baptystów w Szczecinie, podinspektor miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie

Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast?
 

Zobacz także

2024-05-28, godz. 19:13 Promocja sportu przez ... sztukę Helena jest inna niż rówieśniczki: urodziła się z... rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. Dla Heleny to kłopot: śmieją się z niej inne dzieci, ma trudności… » więcej 2024-05-28, godz. 19:10 W niedzielę wybory do Europarlamentu 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska ma 53 mandaty. Jak głosować? Czy tylko w swoim kraju pochodzenia czy w innym w kraju członkowskim?… » więcej 2024-05-28, godz. 19:02 Niskie emerytury artystów i twórców. Jakie remedium? Aktorzy, muzycy, malarze i inni artyści – mimo kariery i dużych zarobków – idąc na emeryturę dziwią się, że jest ona tak niska. Są ofiarami systemu… » więcej 2024-05-27, godz. 14:29 Rola Młodzieżowego Sejmiku Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego drugiej kadencji poparł inicjatywę utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Prowadzi także działania… » więcej 2024-05-27, godz. 14:27 Podsumowanie Westivalu 2024 Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanych wynalazków człowieka, udoskonalonym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-23, godz. 20:26 Konferencja "Green Logistic for Greener Cities" w Szczecinie Innowacje w logistyce miejskiej to jeden z tematów międzynarodowej konferencji Green Cities, która odbywa się w Szczecinie. Czy sztuczna inteligencja będzie… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Kontrowersyjne przeszczepy od bezdomnych zwierząt Do sądu wróciła głośna sprawa przeszczepu nerki pobranej od psa ze schroniska i wszczepionej rasowemu psu, który miał właścicieli. Lekarz weterynarii… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Fundusz Sprawiedliwości pod lupą prokuratury i komisji sejmowej Trwa śledztwo związane z Funduszem Sprawiedliwości, z którego przez lata rządów PiS ogromne pieniądze były wydatkowane nie tylko na pomoc ofiarom przestępstw… » więcej 2024-05-22, godz. 14:44 French Open 2024 Paryż po raz kolejny został światową stolicą tenisa - trwają tam eliminacje do 123. edycji wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Jak wygląda ten turniej… » więcej 2024-05-22, godz. 14:43 Edukacja regionalna najmłodszych Jedną z ważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Daje poczucie „bycia u siebie", ale i „bycia sobą"… » więcej
12345