Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne
Pod patronatem Radia Szczecin ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Gładzik "Niepokorni". To kolejna już powieść tej autorki, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Tym razem przenosimy się do 1946 roku.
W Szczecinie rządzą szabrownicy, przemytnicy, złodzieje oraz agenci Urzędu Bezpieczeństwa – tygiel, w którym każdy z każdym próbuje robić interesy.
Przybywają tu rodziny z różnych stron Polski oraz sowieckich łagrów, by zacząć w poniemieckim mieście nowe życie.

Agnieszka Gładzik to pochodząca z Niebuszewa autorka powieści historycznych. Na swoim koncie ma kilka książek, których akcja toczy się w Szczecinie, to m.in Pomorzanie, Znak Gryfa, Daleko od morza czy Republika. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Z Agnieszką Gładzik Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Sławomir Sikora - teolog i duchowny luterański znany jest w Szczecinie nie tylko w gronie parafian z kościoła św. Trójcy. Pastor Sikora to także maratończyk, organizator Biegów Charytatywnych w Szczecinie, poeta, muzyk i pisarz. Po wydanej w 2021 roku "Ławce", niedawno ukazała się nowa powieść - "Bracia". To fascynująca opowieść o mocy tkwiącej w rozmowie i niszczącej sile jej braku, ale również o przeznaczeniu i wolnej woli. Tytułowi bracia wchodzą w życie z traumą śmierci bliskiej osoby. Strata odciska się na całym ich życiu. "Bracia" to opowieść o tym, że nie mamy wpływu na to, co nam się zdarza, ale mamy wpływ na to, co z tymi doświadczeniami zrobimy.

Z pastorem Sławomirem Sikorą o książce, ale nie tylko, rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
"Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm do samodzielnego złożenia, ale bez instrukcji: na początku dostajesz trochę części i kół zębatych, składając je przez długi czas zastanawiasz się, jak to będzie działać, a na końcu okazuje się, że wszystko idealnie się zazębia, a efekt wzbudza podziw" - tak o najnowszej książce Marcina Grzelaka napisał Marek Stelar.
"Beksa" to świat szczecińskich gangsterów...mężczyzn silnych i słabych jednocześnie.
Primerę książki, która ukazała się w nowym szczecińskim wydawnictwie POZA, poprzedziła duża kampania promocyjna.
Z Marcinem Grzelakiem rozmawiała Joanna Skonieczna


"Beksa" to trzecia książka Marcina Grzelaka i jednocześnie pierwsza, której akcja toczy się w Szczecinie.
Autor ma na swoim koncie jeszcze: "Pułapkę na anioły" i "Cukier na duszy".
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora, Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów. Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

Premiera audiobooka na podstawie "Szóstki", która ukazała się w wydawnictwie Filia w poniedziałek, 22 kwietnia w Radiu Szczecin, po godzinie 11.

Warto jeszcze dodać, że autor otrzymał w sobotę (20 kwietnia) nagrodę za swoją książkę "Kozioł". Przemysława Kowalewskiego wyróżniono Nagrodą Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kryminalny Debiut Roku 2023.

Posłuchaj "Szóstki".
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.
W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie na platformach takich jak: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, BookTube na YouTube czy też Instagram.
O raporcie z Romanem Chymkowskim z Biblioteki Narodowej rozmawiała Joanna Skonieczna

Warto jednak dodać, że nadal wybieramy przede wszystkim papierowe książki. Po tę elektroniczną sięga zaledwie 7 procent czytelników.
Czytamy najchętniej:kryminały, literaturę sensacyjną, non-fiction oraz biografie. Nazwiskiem, które od kilku lat utrzymuje się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych pisarzy jest Remigiusz Mróz
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
Andrzej Skrendo i Dariusz Bitner podczas apotkania autorskiego w ProMediach. Fot. Małgorzata Frymus
„Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią "Cud" Dariusz Bitner po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z lepszych stylistów literackich w Polsce (co zostało zauważone przy jego poprzedniej powieści przez jurorów Nagrody Literackiej Gdynia).

Wszystko zaczyna się od uroczej historii o chłopcu niechcącym czytać, choć wszyscy w jego otoczeniu to robili, a przeistacza się w nieskrępowaną opowieść o wyobraźni i jej cudownych tworach, które mogą przyjmować postać dziecięcych marzeń lub szalonych i niebezpiecznych objawień. Autor nie daje nam złudzeń - jesteśmy uwięzieni w codzienności, przykuci do „tu i teraz”, ale warto zaufać jego książce, by znów w pełni przeżyć, tak zwany, cud literatury.

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Polska Proza Współczesna
Posłuchaj rozmowy Małgorzata Frymus z Dariuszem Bitnerem
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Aby promować czytelnictwo wymyśliły projekt „Książka w ciemno”. W kameralnych księgarniach i w czasie targów pakują książki sprzedawane jako niespodzianki.
Trzy szczecińskie nastolatki stworzyły wspólnie projekt w ramach „Zwolnionych z teorii”. To ogólnopolski pomysł na to, aby młodych ludzi uczyć praktycznych umiejętności. Tego, co przyda się w dorosłym życiu i w pracy. Zdobyte umiejętności licealiści potwierdzają certyfikatami, które są dla nich ważne przy staraniu się o przyjęcie na studia.
Nina Szymanik, Amelia Adamczuk i Pola Frankiewicz wspólnie prowadzą także konto na TikToku i Instagramie. Wszystko po to, by zachęcić do czytania.
Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567