FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Pałac w Krzymowie
Pałac w Krzymowie
Krzymów, niewielka wieś położona około 8 km od Chojny była niegdyś tętniącą życiem siedzibą Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych Chojna. Przypomnijmy PGR-y powołano do życia w 1949 roku. Podstawowym celem tych gospodarstw rolnych miała być intensyfikacja produkcji rolnej, głównie na potrzeby miast. PGR-y powstawały przede wszystkim w zachodniej i północnej części kraju. Państwowe Gospodarstwa Rolne nie upadły, nie zbankrutowały, lecz zostały zlikwidowane odgórnie na mocy ustawy z 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Dzisiaj mieszkańcy popegeerowskich wsi próbują zachować pamięć o minionych czasach, o byłych pracownikach i miejscach, gdzie funkcjonowały PGR-y. Taką osobą jest m.in Krzysztof Sienkiewicz mieszkaniec wsi Bary. Bohater reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Rejs na Bary” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej opowiada o swoim pomyśle na utrwalenie historii Kombinatu PGR Chojna w Krzymowie.
Reportaż w magazynie Fonosfera, a po nim do rozmowy zaprosiłam Bartosza Panka autora książki "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach". Reportaż, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne ma właśnie dziś swoją premierę.
Do usłyszenia po godzinie 22, Joanna Skonieczna
Dziewczynki z domu p. Agnieszki, z archiwum domowego
Dziewczynki z domu p. Agnieszki, z archiwum domowego
Kto jak nie Ty, usłyszała od swojej dorosłej córki pani Agnieszka na wieść, że chcą utworzyć z mężem Michałem rodzinę zastępczą. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy to po usamodzielnieniu się brata i siostry, najmłodszej z rodzeństwa Weronice zaczęło brakować towarzystwa. Rodzice postanowili stworzyć rodzinę zastępczą dla potrzebującego bezpiecznego domu dziecka. Rodzina zastępcza z czasem została przekształcona w rodzinę zastępczą zawodową. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Kto jak nie Ty”, który pokazuje blaski i cienie rodzicielstwa zastępczego. Emisja dzisiaj po 22-ej.
Po reportażu rozmawiać będziemy m.in o Konferencji poświęconej "Pieczy zastępczej - relacjom i potrzebom", która odbędzie się 15 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Pierwsza siedziba Teatru Lalek "Pleciuga" i "Staropolanka" - to m.in tam zajrzą w tym tygodniu słuchacze radiowego audiobooka.
Na naszej antenie, od kilku tygodni, powieść Przemysława Kowalewskiego "Szóstka".
Książka do posłuchania w Radiu Szczecin, od poniedziałku do piątku, po 11 i po 18 (powtórka).
Na tych, którzy chcą sobie przypomnieć co działo się tydzień wcześniej czekam w poniedziałki po 22,
Joanna Skonieczna
fot.Monika Wilczyńska | "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego | "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego
fot.Monika Wilczyńska | "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego | "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego
fot. facebook księgarni Sedina
fot. facebook księgarni Sedina
Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował w Książnicy Pomorskiej, potem w antykwariacie. Od początku lat 90-tych prowadził hurtownię książek. Rok 1992 to pierwsza własna księgarnia na szczecińskim Niebuszewie. Teraz Jacek Paszkowski prowadzi księgarnię "Sedina". Odwiedzają ją nie tylko miłośnicy historii miasta i regionu. Przypomnimy dziś reportaż Janusza Wilczyńskiego "Księgarz z pasją".
Po reportażu o szczecińskich książkach. Nasze studio odwiedzi autorka powieści kryminalnych Diana Brzezińska. Zapraszam po godzinie 22, Joanna Skonieczna
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” powstał w 1969 roku i przez 50 lat działał w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie (dawniej Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2). Tworzy go grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, których łączy wspólna pasja - miłość do polskich pieśni i tańców. Obecnie Zespół funkcjonuje w Domu Kultury “Słowianin” w Szczecinie. Dzisiaj po 22-ej przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Zaproszeni do kręgu”, ale także rozmawiać będziemy o ciekawym projekcie dotyczącym poszukiwania korzeni przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”.
Od prawej Beata Hedzielska ze Szczecina oraz Alicja Grygiel i Michał Woźny studenci Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Poznańskim
Od prawej Beata Hedzielska ze Szczecina oraz Alicja Grygiel i Michał Woźny studenci Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Poznańskim
Od prawej Alicja Grygiel, Beata Hedzielska i Michał Woźny z przedstawicelkami misji
Od prawej Alicja Grygiel, Beata Hedzielska i Michał Woźny z przedstawicelkami misji
Po rozmowie Agaty Rokickiej z Przemysławem Landowskim, społecznikiem i wolontariuszem
Po rozmowie Agaty Rokickiej z Przemysławem Landowskim, społecznikiem i wolontariuszem
Alicja Grygiel i Michał Woźny są studentami Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Poznańskim i zawsze marzyli o dalekich podróżach. Pojawiła się okazja na wyjazd do Boliwii na zaproszenie prof. ojca Piotra Nawrota, tamtejszego misjonarza, twórcy i dyrektora Festiwalu Muzyki Baroku Misyjnego oraz organizatora szkół muzycznych dla dzieci z boliwijskich wiosek. Na miejscu spotkali Beatę Hedzielską ze Szczecina, która jako wolontariuszka uczyła dzieci gry na instrumentach, ale także jest pomysłodawczynią wielu akcji zbiórkowych na rzecz szkół o. Piotra Nawrota (Muzyka, która otwiera serca. Szczecin-Boliwia).

Co sprawia, że poświęcamy swój wolny czas na pomaganie społecznościom lokalnym, chronimy przyrodę czy ratujemy zabytki gdzieś na końcu świata? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w "Fonosferze" - po 22. W temat wprowadzi nas reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Wolontariacka wyprawa – Boliwia”. Zapraszamy do słuchania.

A jeśli chcesz zostać "Aniołem dla dziecka", wspomóc projekt, zajrzyj.
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Jak potoczą się losy taksówkarzy, którzy ratowali rannych w katastrofie tramwajowej w Szczecinie? O tym m.in w najbliższym tygodniu w audiobooku, którego można słuchać w Radiu Szczecin.
Taksówkarze oraz zespół śledczych to bohaterowie powieści Przemysława Kowalewskiego "Szóstka" na podstawie, której powstał audiobook.
Powieści można słuchać od poniedziałku do piątku po 11 i po 18 (powtórka) oraz w poniedziałkowej Fonosferze. Do usłyszenia po 22, Joanna Skonieczna



„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Marcin Grzelak, fot. Weronika Łyczywek
Marcin Grzelak, fot. Weronika Łyczywek
"Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm do samodzielnego złożenia, ale bez instrukcji: na początku dostajesz trochę części i kół zębatych, składając je przez długi czas zastanawiasz się, jak to będzie działać, a na końcu okazuje się, że wszystko idealnie się zazębia, a efekt wzbudza podziw" - tak o najnowszej książce Marcina Grzelaka napisał Marek Stelar.
"Beksa" to świat szczecińskich gangsterów...mężczyzn silnych i słabych jednocześnie.
Primerę książki, która ukazała się w nowym szczecińskim wydawnictwie POZA, poprzedziła intrygująca kampania promocyjna.
Jest to trzecia książka Marcina Grzelaka i jednocześnie pierwsza, której akcja toczy się w Szczecinie. Autor ma na swoim koncie jeszcze: "Pułapkę na anioły" i "Cukier na duszy".
Z Marcinem Grzelakiem rozmawiała Joanna Skonieczna
grafika Paulina Zaremba
grafika Paulina Zaremba
Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował Junak. W latach 1956-1965 wyprodukowano ich ponad 90 tysięcy. Zainteresowanie było ogromne również za granicą. Do sukcesu Junaka przyczyniło się wielu konstruktorów, kreślarzy i projektantów. Swój wkład miał również, zmarły w 2022 roku, inżynier Zbigniew Konieczek, który do Szczecina przyjechał tuż po wojnie. Interesował się motocyklami od dziecka, a miłość do Junaka okazała się miłością na całe życie. Reportaż Pauliny Zaremby „Junak Konieczek” przypomnimy dziś (2 maja) po godzinie 22.
Jaro Reski
Jaro Reski
Maćko Borko - Kraina poplątanych dróg
Maćko Borko - Kraina poplątanych dróg
Chcemy państwa zaprosić do tajemniczego świata, a mianowicie do Krainy poplątanych dróg. Bywają w niej często Teresa T. Maja i Jaro Reski. Tworzą stronę internetową dla ludzi, interesujących się Pomorzem. Pokazują piękno regionu, zachwycają urodą małych miasteczek, opowiadają ciekawe historie. Utworzyli także Stowarzyszenie - Kraina poplątanych dróg, które realizuje wiele ciekawych projektów. Niedawno Stowarzyszenie we współpracy z Resko Web Factory oraz przy wsparciu Centrum Inicjatyw Wiejskich w Łobzie stworzyło multimedialną publikację turystyczno-edukacyjną „Maćko Borko". Publikacja nawiązuje do postaci legendarnego, a zarazem realnego rycerza Maćko z rodu Borków, władającego ziemiami nad środkową Regą z zamku w Wilczym Grodzie nieopodal Łobza (niegdyś dumne miasto, dziś jest to niewielka wieś Strzmiele). Zapraszamy państwa dzisiaj po 22-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Kraina poplątanych dróg".
1234567